“Gdy już czas na Ciebie – zacznij, a całe ciśnienie odpadnie”
Yogi Bhajan

Witaj.

Jeśli przeglądasz tę stronę to być może poczułeś już to „swędzenie”:  ciekawość i gotowość.

Kundalini Joga to kompleksowa ścieżka jogi, której częściami składowymi są Japa Joga, Raja Joga, Laya Joga, Shakti Joga, Bhakti Joga, Hatha Joga, Mantra Joga.

Co to oznacza w praktyce dla Ciebie?

Praktykując Kundalini Jogę używasz jednocześnie wielu precyzyjnych zaawansowanych technik jogicznych takich jak ruch, dźwięk, oddech, relaks, układ dłoni, koncentracja wzroku, medytacja  ułożonych w pewną nieprzypadkową całość dla spowodowania konkretnego efektu (np. rozwoju intuicji, wzmocnienia układu nerwowego i odpornościowego, usunięcia lęków i blokad, zwiększenia zaufania do siebie, doświadczenia całkowitego relaksu czy dostarczenia sobie dodatkowego zastrzyku energii).

Zastosowanie tak wielu technik sprawdzonych przez wieki sprawia, że praktyka Kundalini Jogi oddziałuje pozytywnie na wszystkie poziomy, na których funkcjonujesz – fizyczny, psychiczny, emocjonalny oraz na te bardziej subtelne – poziomy energetyczne.

Niezależnie od praktykowanego zestawu ćwiczeń i medytacji pracujących z konkretnym tematem zawsze efektem praktyki jest doświadczenie świadomej przytomności. Jest to poszerzona świadomość obrana z fałszywych przekonań, impulsów, nawyków, podświadomych wzorców ograniczających nas i zakrywających przed nami nasz prawdziwy Potencjał oraz rzeczywistość.

Dlatego Joga Kundalini nazywana jest technologią ludzkiej świadomości.
Dlaczego niektórzy mówią, że Kundalini Joga jest niebezpieczna?

„Oto czemu mówią że Kundalini Joga jest niebezpieczna.Jest niebezpieczna ponieważ odbiera człowiekowi możliwość bycia wykorzystywanym przez innego człowieka.”
Yogi Bhajan

Mając poszerzoną świadomość i będąc przytomnym czujesz i widzisz dużo więcej i trudno Cię zmanipulować, sterować Tobą, wmówić nieprawdę. Przestajesz ślepo ufać autorytetom, te świadomie wybrane spośród nich są jedynie dla Ciebie inspiracją. Masz całkowite zaufanie do swojej Mądrości i Mocy.

„Doświadczenie Kundalini nie znaczy,że wpadasz w głęboki trans i jesteś poza tym światem…ono integruje cię pełniej z rzeczywistością i daje szersze widzenie i wrażliwość, dzięki czemu możesz działać bardziej skutecznie.”
Yogi Bhajan

Kundalini Joga – niebezpieczna czy bezpieczna?

„Kiedy robicie jogę igracie z tą energią, która jest siłą życiową atomu” Jogi Bhajan

Praktykując jogę pobudzasz energię praniczną, która jest siłą życiową atomu. Prana, energia życiowa została opisana w pismach jogicznych jako to, co czyni atom żywym.

Trochę później w podobnym tonie wypowiedział się Max Planck (fizyk, noblista):

„Materia nie istnieje sama z siebie, cała materia pojawia się i istnieje poprzez siłę, która rozpoczyna ruch cząstek w atomie i trzyma je razem jako najmniejszy system słoneczny atomu.Ale skoro w całym Wszechświecie nie ma inteligentnej ani wiecznej siły to musimy założyć, że jest tam Świadomy Inteligentny Duch, który stoi za tą siłą. Ten Duch jest podstawą wszelkiej materii.”

Aby móc wyobrazić sobie jaka siła drzemie w każdym naszym atomie wystarczy sięgnąć ponownie do odkryć współczesnej fizyki:
„Elektron pulsuje w rytmie 10 do 23 potęgi razy na sekundę rozszerzając się i kurcząc , w trakcie tego ruchu zwiększa się dziesięciokrotnie jego objętość, a temperatura wewnątrz wzrasta do nawet 1000 miliardów stopni (przekracza temperaturę Słońca).” – francuski fizyk nuklearny J.E.Charon.
Całe Twoje ciało składa się z elektronów będących częścią składową atomów.
Czy czujesz teraz pojęcie aury, pola elektromagnetycznego otaczającego Twoje ciało, ciała promiennego sięgającego jeszcze dalej, tego, że nie jesteś jedynie ciałem fizycznym ?
Czy czujesz teraz jaka moc kryje się w każdym elektronie Twego ciała?

Praktykując jogę aktywujesz moc, którą nosisz w każdym elektronie swojego ciała.

Mając do czynienia z taką mocą, jak się zapewne domyślasz, ważnym jest by poprawnie stosować właściwe techniki i stopniowo rozwijać praktykę rozpoczynając ją pod okiem doświadczonego nauczyciela.
Dokładając do tego zrównoważoną dietę i styl życia przygotowujesz swoje ciało i kanały energetyczne na bardziej harmonijną i skuteczną pracę z energią, podnoszeniem wibracji, budzeniem Kundalini i w konsekwencji poszerzaniem świadomości.
Taka praktyka Kundalini Jogi jest bezpieczna.

Co to jest Kundalini ?

Energia życiowa jaką masz w sobie, w każdej najmniejszej komórce swego ciała. Moc i Mądrość która tam jest od eonów lat i którą możesz przebudzić by w pełni z niej korzystać.
Budzenie tej energii jest równoznaczne z podnoszeniem Świadomości.

Co jest potrzebne by rozpocząć praktykę Kundalini Jogi?

Nie potrzebujesz: doświadczenia ani świetnej kondycji fizycznej.
Tempo i czas wykonywania poszczególnych ćwiczeń regulujesz sam, jeśli trafisz na trudniejszą pozycję, nauczyciel poda Ci jej łatwiejszą wersję.

Co jest niezbędne: decyzja i  determinacja.

Skąd pochodzi Kundalini Joga?

Kundalini Joga to starożytna technologia w dawnych czasach przekazywana głównie w rodach królewskich z mistrza na ucznia. W latach sześćdziesiątych naszego wieku techniki te zostały po raz pierwszy podane do publicznej wiadomości przez Yogi Bhajana, Mistrza Kundalini Jogi, człowieka który uznał, że są one zbyt skuteczne i potrzebne światu aby były trzymane w tajemnicy.

Zaskakując swoją skutecznością szybko stały się przedmiotem zainteresowania badaczy.

Obecnie skuteczność technologii Jogi Kundalini  potwierdzają liczne badania medyczne. Jednym z wielu badaczy pozytywnego wpływu ćwiczeń i medytacji Kundalini Jogi na mózg i układ nerwowy jest  neurofizjolog prof. Sat Bir Khalsa z Harvard Medical School. Wyniki badań znajdziesz tu:

https://sleep.med.harvard.edu/people/faculty/240/sat+bir+singh+khalsa+phd#publications

Technologia Kundalini Jogi zastosowana w przypadku wielu współczesnych schorzeń takich jak stres, bezsenność, stany depresyjne, lękowe i wiele innych przynosi niesamowite efekty i wspiera tradycyjne formy leczenia farmakologicznego czy psychoterapii nie dając zarazem niszczących efektów ubocznych.

Regularna praktyka Kundalini Jogi pomaga utrzymać gruczoły hormonalne i układu nerwowy w dobrej kondycji, oczyszczać podświadomość (rodzaj higieny osobistej podobnej do codziennego mycia zębów, jakże ważnej biorąc pod uwagę, że około 80% naszych działań bierze źródło z podświadomych impulsów) oraz utrzymywać jasny i przytomny umysł.

W dzisiejszych czasach techniki Jogi Kundalini są wykorzystywane także w programach szkoleń dla liderów biznesu wspierając skutecznie takie cechy przywódcze jak: wysoka decyzyjność, samoopanowanie, koncentracja, pamięć, intuicja, duża wydajność w sytuacjach stresu i szybka regeneracja psychofizyczna.

Zajęcia Kundalini Jogi będą atrakcyjne także dla osób uprawiających inne formy jogi jako poszerzenie praktyki.

Czy Kundalini Joga to religia?

Nie.

Kundalini Joga to nie religia, Kundalini Joga pielęgnuje życie zsynchronizowane z duchem. Nauczyciel udostępnia Ci techniki do odkrywania i doświadczania Twojej poszerzonej Świadomości, Mocy i Mądrości. Swojego Guru (Mądrość) masz od zawsze w sobie. Stąd też mówi się, iż joga zwraca ludziom wolność dotarcia do Prawdy samodzielnie.

Tyle teorii, która daje nam pewne pojęcie, ale sama w sobie jest ograniczona. Jeśli jesteś gotów – przyjdź po prostu doświadczyć.

Gdy już czas na Ciebie – zacznij.

Zapraszam.

Monika Błaszczyk